Biz Sizi Arayalım!

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

  Göz kapağı estetiği ya da bilinen adı ile blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan cerrahi ve estetik amaçlar ile yapılan bir operasyondur. Sarkmış deriye, fazla yağ birikintilerine ve göz altı torbalarına müdahale amacıyla gerçekleştirilen bu uygulama göz çevresine uygulanan bir yöntemdir. Mutlaka bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi gereken bu uygulama hem kadın hem de erkekler tarafından tercih edilebilir.

  Göz kapağı estetiği ameliyatlarının amacı göz çevresinin daha genç görünmesini ve üst göz kapaklarında meydana gelen sarkma neticesinde görüş kısıtlanıyorsa kişinin görüşünün iyileştirilmesini sağlamaktır. Bu açıdan yaklaşıldığında blefaroplastinin hem estetik hem de fonksiyonel amaçlarla uygulanan bir operasyon olduğu ifade edilebilir.

   
  İdeal göz şekli yuvarlak mı yoksa çekik mi

  Blefaroplasti operasyonu sonrası hastaların görüşünü engelleyen ve göz kapaklarının şeklini bozan cilt sarkmaları giderilebilir, göz kapaklarındaki fazla yağ birikintileri alınabilir, göz altı bölgesinde bulunan torbalar çıkarılabilir ve alt göz kapağı çevresinde bollaşan cilt sıkılaştırılabilir.

  Tek başına ya da diğer yüz estetiği ameliyatları ile kombine şekilde gerçekleştirilebilen blefaroplasti öncesi operasyona uygunluk kriterlerinin sorgulanması gerekir. Blefaroplasti hem genel hem de lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Anestezi türü seçimi hasta özelinde genel sağlık durumu ve gerçekleştirilecek işlemlerin kapsamı doğrultusunda belirlenir.

   

  Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal olarak ciltte çeşitli sarkmalar meydana gelir. Yerçekiminin de etkisi olan sarkmalar özellikle bu bölgede meydana geldiği takdirde rahatsız edici bir görüntü yaratabilir. Bu sarkmalar görüş açısını da etkileyebilir. Göz kapaklarında meydana gelen rahatsız edici görüntünün ortadan kalkması ve görüşe katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmekte olan göz kapağı ameliyatı bir plastik cerrahi uygulamasıdır.

  Göz kapağı sorunları nelerdir
   
   

  Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Alt blefaroplasti adıyla bilinen ve kırışıklık, torbalanma ve fazla yağ olan yerlere müdahale yapılan bir yöntemdir. Anestezi kullanılarak işlem gerçekleştirilir. Fazla deri ve yağ bölgeden çıkarılarak süreç tamamlanır.

  Üst Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Üst göz kapağı estetiği sırasında fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır. Alt göz kapağı estetiğiyle eş zamanlı yapılması mümkündür. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı bazı durumlarda alın germe ve kaş kaldırma operasyonları ile bir arada gerçekleştirilebilir.

   

  Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Fiyatları

  Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı fiyatları farklı etkenler dolayısıyla değişkenlik gösterir. Alt ya da üst göz kapağına uygulanabilen ve estetik olarak tercih edilen bu uygulamanın fiyatları için uzmana danışmak gerekir. Blefaroplasti fiyat hakkında en doğru bilgi ancak işlemi gerçekleştirecek uzman tarafından verilebilir.

   

  Göz Kapağı Estetiği Yöntemleri

  Farklı nedenlerle başvurulan göz kapağı estetiği için birden fazla alternatif mevcuttur. Hangi yöntemin hasta için uygun olduğuna ancak işlemi gerçekleştirecek uzman karar verebilir. Yöntemlerin birbirinden farklı teknikler ile gerçekleşiyor olmaları uygulama sonrası iyileşme süreci ve meydana gelen görüntü üzerinde değişikliklere neden olur.

   

  İp Askı Uygulamaları

  Lokal anestezi ile gerçekleştirilen ip askı uygulamaları hasta için uygun ipler vasıtasıyla germe işlemidir. İp askı ile yapılan göz kapağı estetiği fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösteriyor olsa da doğal ve estetik bir görüntü yaratması sebebiyle yaygın olarak tercih edilir.

   

  Frontol Askı Tekniği Nedir?

  Göz kapağı kasının çok zayıf olduğu takdirde tercih edilen bir blefaroplasti yöntemi olan frontol askı, doğuştan göz kapağı düşüklüğü yaşayan ya da farklı sebeplerle sonradan meydana gelen düşme durumunda tercih edilebilir.

   

  Lazerle Göz Kapağı Estetiği

  Ameliyatsız göz kapağı estetiği olarak da bilinen lazer ile estetik alt ve üst kapaklara lazer yardımı ile gençleşme sağlayan bir operasyondur. Lazer ışınları sayesinde cildin daha gergin bir görüntüye sahip olması sağlanır. Bu işlem uzun yıllar boyunca kalıcı bir uygulama sağlar. Lazerle göz kapağı estetiği fiyatları uygulama yapılacak bölgenin durumu ve hastanın talepleri doğrultusunda değişkenlik gösterir.

   

  Plazma Göz Kapağı Estetiği

  Teknolojik gelişmeler doğrultusunda estetik uygulamalarda da pek çok farklı yöntem meydana gelmiştir. Lazer ile göz kapağı estetiği gibi farklı yöntemler günümüzde bu bölgeden rahatsızlık duyan ve estetik olarak hoş bir görüntüye sahip olmadığını düşünen hastalar tarafından tercih edilir. Hastaların başvurduğu yöntemlerden bir tanesi ise plazma göz kapağı estetiğidir.

  Bu yöntemde üst ve alt göz kapağındaki deri fazlalığı ya da kapakta meydana gelen kırışıklıklar ortadan kaldırılır. Cildi gençleştirmeye yardımcı olan ve ameliyatsız bir yöntem olması sebebiyle tercih edilen plazma göz kapağı ameliyatı fiyatı da birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Plazma göz kapağı estetiği fiyatları hakkında en doğru bilgi ancak işlemi gerçekleştirecek uzman tarafından verilebilir.

   

  Dolgu Uygulamaları ile Göz Kapağı Estetiği

  Göz kapaklarında meydana gelen sarkma ya da istenmeyen rahatsız edici estetik olmayan görüntü sebebi ile tercih edilebilecek farklı uygulamalar olduğunu dile getirmek mümkündür. Halk arasında göz kapağı estetiği ameliyatı olarak da bilinen bu yöntemler her zaman yalnızca ameliyat ile gerçekleştirilen uyguşamalar değildir.

  Daha basit bir operasyon olması sebebiyle tercih edilen dolgu uygulamaları ile göz kapağı estetiği üst ve alt kapaktaki hacim boşluklarını giderebilmek amacıyla dolgu enjeksiyonu yapılan uygulamadır. Bu sayede ışığı tam olarak yansıtan göz altlarına sahip olmak mümkün hale gelir. Üst ya da alt göz kapağı estetiği olarak tercih edilebilecek dolgu uygulamaları sayesinde koyu bölgeler ve halkalar da kısmen giderilebilir.

   

  Kimyasal Peeling (Soyma) ile Göz Kapağı Estetiği

  Kimyasal peeling son yıllarda cilt bakımında oldukça yaygın şekilde tercih edilen bir uygulamadır. Bu yöntemin günümüzde bu bölgenin daha estetik bir görüntüye sahip olması için de tercih edildiği bilinir.

  Kimyasal peeling göz kapağı estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Belirli aralıklarla yapılan bu uygulama sonrasında mutlaka uygulamayı gerçekleştiren uzman tarafından sizler için önerilen bakım önerilerine uymanız gerekir.

   

  Botoks Uygulamaları ile Göz Kapağı Estetiği

  Botoks uygulaması ile göz kapaklarının daha üst noktalara çıkarılması mümkündür. Bu yöntemle ameliyata alternatif üretilmeye çalışılır.

   

  Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Öncesi ve Sonrası

  Blefaroplasti ameliyatı öncesinde uzman tarafından hasta kontrol edilecek ve uygulama için uygun olup olmadığına ilişkin bir karar verilecektir. Ameliyat sonrası belirli bir süre boyunca morluk ve şişlik yaşanması normaldir. Ameliyat sonrası etkilerin mümkün olan en kısa süre içerisinde ortadan kalkması için mutlaka uzman tarafından verilen bakım önerilerine uymak gerekir.

   

  Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

  Zaman içerisinde göz kapakları yaşlanır ve bu durum estetik olarak istenmeyen bir görüntü ortaya çıkmasına sebep olur. Bu doğrultuda alt ya da üst göz kapağı ameliyatı ihtiyacı meydana getirebilecek belirtiler şu şekilde listelenebilir;

  • Göz altlarında torba görüntüsü ve renk değişimi,
  • Göz kapaklarında düşüklük,
  • Göz kapağı cildinde kırışık ve sarkmalar meydana gelmesi,
  • Göz kenarlarında meydana gelen kaz ayağı çizgileri,
  • Yorgun bir yüz ifadesine sahip olmak.
   

  Göz Yaşlanmasını Erteleme Yolları

  Göz kapaklarında meydana gelen yaşlılık görüntüsünü önlemek mümkün olmasa da ertelemek için izlenebilecek farklı yollar mevcuttur. Cilt tipiniz için uygun ürünler kullanmak ve profesyonel cilt bakım yöntemlerini tercih etmek bu bölgedeki yaşlanmayı geciktirecektir. Bunun yanı sıra gözlerinizi kısarak bakmamaya dikkat etmek de olumlu etki yaratabilir.

   

  Göz Kapağı Yaşlanması İçin En İdeal Tedavi Yöntemi Nedir?

  Bu bölgedeki yaşlanma belirtileri için en ideal tedavi yöntemi estetik ve göz altı torbası ameliyatı olarak bilinir. Bu ameliyatlar sayesinde bu bölgelerde meydana gelen yaşlılık ve buna bağlı olarak rahatsız edici estetik olmayan görüntü ortadan kalkar.

   

  Hangi Durumlarda Göz Kapağı Estetiğine İhtiyaç Duyulur?

  Göz kapağı estetiği olarak bilinen bu uygulamaya ihtiyaç duyulmasına sebep olan en temel etken yaşlılık olarak bilinir. Yaşlılık sebebiyle meydana gelen sarkma ve ciltte oluşan esneklik kaybı estetiğe ihtiyaç duyulmasına neden olur. Bunun yanı sıra göz kapaklarında meydana gelebilecek hastalıklar ve problemler de estetiğe ihtiyaç duymasına neden olabilir.

   

  Göz kapakların içe dönmesi (Entropiyon)

  Göz kapaklarında meydana gelen içe dönme durumu tahrişe sebep olup rahatsızlık yaratabilir. Hızlı kırpma esnasında meydana gelebilecek olan bu durum özellikle yaşlı bireylerde yaygın olarak görülür.

   

  Göz kapakların dışa dönmesi (Ektropiyon)

  Göz kapağı kaslarında meydana gelen zayıflık ya da yaşlanmaya bağlı olarak dokularda meydana gelen gevşeme durumu bu soruna sebebiyet verebilir. Göz kapağı estetiği anlamında rahatsızlık yarattığı kadar fiziksel olarak da kişide huzursuzluğa neden olabilir.

   

  Göz kapağında yağ plağı (Ksantelazma)

  Göz kapağının iç kısmında ya da iç kısıma yakın olarak meydana gelen yağ plakları yumuşak, orta sertlikte ya da sert yapıda meydana gelebilir. Kapaklarda meydana gelen yağ plakları da estetik bir uygulamaya ihtiyaç duymaya neden olabilir.

   

  Şalazyon (Göz Kapağı Kisti)

  Göz kapağı bölgesinde oluşan ve şalazyon olarak adlandırılan kistler kızarık, şişkin bir görüntüye sebep olabilir. Bazen arpacık ile karıştırılır.

   

  Kirpiklerin içe dönmesi, batması (Trikiyazis)

  Her yaştan bireyi tarafından yaşanabilecek bir göz kapağı rahatsızlığı olan kirpiklerin içe dönmesi durumu göz kapağı boyunca ya da küçük bir kısmında meydana gelebilecek bir problemdir.

   

  Göz kapağı düşüklüğü (pitoz veya pitosis)

  Estetiğe ihtiyaç duyulmasına neden olan en önemli etken göz kapaklarında meydana gelen düşüklüktür. Bu düşüklük yaşlılık sebebiyle olabileceği gibi farklı etkenler dolayısıyla da meydana gelebilir.

   

  Göz kapağı düşüklüğü (pitoz veya pitosis)Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir? Belirtileri Neler?

  Göz kapağı düşüklüğünün en önemli belirtisi üst ya da alt kapaklardan bir tanesinde ya da her ikisinde meydana gelen sarkık görüntüdür. Çok dikkatli ve yakından bakıldığında görülebilecek seviyede olabileceği gibi uzaktan bakıldığında dahi görülebilecek bir seviyede meydana gelmesi de mümkündür.

   

  Göz kapağı düşüklüğü (pitoz veya pitosis) nasıl giderilir?

  Göz kapağı düşüklüğü tedavisi kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Tedavi planlamasında hastaların göz kapağı düşüklüğü neticesinde görüşlerinin engellenip engellenmediği, göz kapaklarının hareketlerinde kısıtlanma olup olmadığı, kişinin yüz ifadesindeki değişimden nasıl etkilendiği, hastanın yaşı, göz kapağı kaslarının fonksiyonel olup olmadığı gibi bir dizi unsur dikkate alınır.

  Detaylı kontrollerin de ardından göz kapağı düşüklüğü tedavisi kapsamında üst göz kapağı estetiği, gözlük kullanımı, göz kapağı kaslarının sıkılaştırıldığı pitoz cerrahisi gibi farklı yöntemlere başvurulabilir.

   

  Göz kapak düşüklüğü hangi hastalıkların habercisi olabilir?

  Göz kapaklarında düşüklük oluşmasına neden olabilen birçok unsurdan bahsedilebilir. Özellikle tek göz kapağında meydana gelen düşüklük sinir yaralanmasına veya arpacık oluşumuna işaret edebilir. Kimi zaman kas ve tendon gerilmesine bağlı olarak LASIK ve katarakt cerrahileri de göz kapak düşüklüğüne neden olabilir.

  Bazı durumlarda göz kapağının düşmesi beyin tümörü, felç, sinir hastalıkları veya kanser gibi ciddi sağlık sorunları ile de ilişkilendirilebilmektedir. Gözlerin sinirlerini ve kaslarını etkileyebilen Miyastenia Gravis gibi nörolojik bozukluklar da pitosis nedenleri arasında gösterilebilir.

   

  Blefaroplasti göz kapağı düşüklüğünü düzeltir mi?

  Göz kapağı düşüklüğü tedavisi kapsamında farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Yöntem belirlenirken göz kapağı düşüklüğünün nedenleri doğrultusunda hareket edilir. Kişinin göz kapağındaki düşüklük nedeni göz kapağının açılıp kapanmasından sorumlu Levatör kasında meydana gelen fonksiyon bozuklukları olduğunda bu kasın onarılması gerekir.

  Tek başına göz kapaklarındaki cilt sarkmalarının giderilip göz çevresini gençleştirmek için başvurulan göz kapağı estetiği bu durumda etkili değildir. Kişinin üst göz kapağındaki düşüklüğün nedeni cilt sarkması olduğu durumunda ise blefaroplasti ile sorun giderilebilir.

   

  Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Yöntemleri Neler?

  Alt ve üst göz kapağı estetiği fiyatları, bu sorundan muzdarip pek çok kişi tarafından merak edilir. Bunun yanı sıra hastalar ameliyattan çekiniyor olabilir. Ameliyatı tercih etmeyen hastalar için lazer ya da kimyasal peeling gibi farklı yöntemler ile ameliyatsız şekilde bu probleme çözüm üretilmeye çalışılması mümkündür.

  Uygulamanın hangi teknik ile gerçekleştiği fark etmeksizin blefaroplasti sonrası dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunur. Bunlar arasında bu bölgeye yalnızca uzman tarafından önerilen ve reçete edilen ilaç ve kremleri kullanmak da vardır. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde iyileşme süreci çok daha hızlı olacak ve meydana gelen görüntü hastayı tatmin edecektir.

   

  Göz Kapağı Estetiği Kaç Günde İyileşir?

  Göz kapağı estetiği iyileşme süreci hastanın uzmandan aldığı talimatları birebir uygulaması halinde olumlu geçecektir. Bu doğrultuda iyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşmesi adına blefaroplasti öncesi ve sonrası mutlaka uzman tarafından sizlere verilen önerilere uymanız gerekir.

  Göz Kapağı Estetiği Öncesi

  Göz kapağı estetiği öncesi süreçte hastaların beklentilerinin öğrenilmesi, şikayetlerinin dinlenilmesi ve operasyon için sağlık durumunun tetkik edilmesi gerekir. Ameliyat öncesi cerrahlar tarafından sunulan talimatların dikkatli bir şekilde takip edilmesi önemlidir. Yara iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyecek sigara kullanımı söz konusuysa bırakılması, kan sulandırıcı ilaç veya takviyelerin kullanılmaması gerekir. Hastaların bu süreçte göz muayenelerinin yapılması, olası riskler ve komplikasyonlar hakkında da bilgilendirilmeleri önerilmektedir.

   

  Göz Kapağı Estetiği Sonrası

  Göz kapağı ameliyatı sonrası erken süreçte hastalar uyuşma, göz çevresinde şişlik, morluk, gözlerde kuruluk hissi, ışığa karşı hassasiyet ve hafif düzeyde ağrı gibi şikayetler yaşayabilirler. Şikayetlerin minimize edilmesi için cerrahların önerileri ile soğuk kompres yapılması gerekebilir. Hissedilen ağrı basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek düzeydedir.