Biz Sizi Arayalım!

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

  Meme büyütme ameliyatı dünya çapında en sık uygulanan estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Özellikle göğüs yapısından, göğüs büyüklüğünden memnun olmayan kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasında bulunur. Meme büyütme estetiğinde temel amaç kişinin vücuduna göre orantısız olan meme yapısının düzeltilmesinin yanı sıra aynı zamanda kişilerde oluşan öz güvensizlik gibi sorunların ortadan kaldırılması yatar. Meme büyütme estetiğini pek çok farklı yöntem bulunur. Estetik sektörünün her geçen gün daha da gelişmesi ile meme büyütme operasyonu geçirme oranları da artış gösteriyor. Estetik işlem yaptırmadan doğal olarak önce kullanıcıların akıllarında pek çok soru da oluyor.

   
   

  Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları

  Göğüs büyütme operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin ilk merak ettiği konu çoğunlukla göğüs büyütme fiyatları olmakta. Göğüs büyütme ameliyatının fiyatları uygulanacak olan yönteme göre değişiklik gösterir. Her işlem için aynı fiyat politikasının uygulanması gibi bir durum söz konusu değil. Fiyatlandırmanın yapılabilmesi için kişilerin öncelikli olarak muayene olması gerekir. Bu muayene sonucunda hangi yöntem ile işlem yapılacağı kararlaştırılır. Yöntemin yanında implant kalitesi, implant büyüklüğü gibi pek çok ana değişken de fiyatlandırma konusunda etkili olabiliyor. Bu nedenle herhangi bir muayene olmadan fiyat bilgisi alınması sağlıklı değil. Muayene süreci içerisinde hastaya uygulanacak olan yöntem, hastanın vücut ölçüleri, boyu, kilosu, vücut hatları gibi pek çok farklı etkene bakılarak karar verilir.

  Göğüs büyütme ameliyatı, pek çok farklı yöntem ile gerçekleştirilir. Tüm bu yöntemler arasından en uygun olanı seçmek ise doktora bırakılması gereken bir işlemdir. Doktor muayenesi olmadan herhangi bir şekilde fiyatlandırılma yapılması mümkün olmaz. Uygulanacak olan yöntem, yöntem sonunda karar verilecek olan implant, implant kalitesi, boyutu gibi pek çok farklı nokta fiyatlandırmada değişikliğe neden oluyor. Bu nedenle muayene olmadan fiyat alınması pek doğru olmaz; aynı zamanda bu durum yanıltıcı durumlara da yol açabilir.

   
   

  Meme Büyütme Uygulamaları

  Meme büyütme yöntemleri oldukça farklı ve çeşitli. Özellikle vücuduna oranla memelerini küçük bulan kişiler için meme büyütme yöntemleri sıklıkla araştırılıyor. Meme büyütme yöntemleri arasında genellikle ilk denenen yöntem spor olmakta. Spor vücudun çalışması ve kas dokularının sıkılaşması ile oldukça farklı sonuçlar verebilir. Ancak çoğunlukla spor ve masaj gibi yöntemlerle elde edilen sonuçlar yeterli tatmini oluşturmaz. Kalıcı ve ciddi değişimler için ise en iyi yol implant tedavisi yöntemi olur. İmplant tedavisi genellikle hemen her kesimden kişinin bildiği bir yöntemdir. Yuvarlak ve damla şeklinde olan protezler silikon ya da salin denilen maddelerden oluşur. Her birinin dış yapısı silikon ya da salin olsa da iç yapısında değişmeler olur. Buradan sonraki aşamaların her biri hekim kontrolünde gerçekleşmelidir.

   
   

  Ameliyatsız Göğüs Büyütme

  Göğüs büyütme operasyonları arasında en sık kullanılan yöntemlerin başında ameliyatsız göğüs büyütme gelir. Ameliyattan çekinen hastalar genellikle bu yönteme başvuruyor. Bu işlem içerisinde herhangi bir kesik, dikiş olmaz. Yağ enjeksiyonu, dolgu maddesi enjeksiyonu, aquafilling gibi işlemler ile göğüslerde büyüme sağlanır. Ayrıca pek çok kür ve kremler de piyasa da var. Ancak bu kür ve kremlerin kullanımı da doktora danışılarak gerçekleştirilmeli. Aksi durumlarda istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

   
   

  Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

  Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme, ameliyatsız dikişsiz bir operasyondur. Çoğunlukla vücudundan yağ aldırma işlemi yaptıran kişilerce tercih edilir. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi için hastanın vücudundan belli miktarda yağ alınır. Bu yağ ise göğüslere enjekte edilir. Bu enjekte sonucunda memeler daha büyük ve daha dolgun bir görünüme kavuşur. Ancak bu noktada belirtilmesi gereken en önemli nokta elbette ki yağın doku ve yapısına uygun olarak bu işlemin ömrünün değişkenlik gösteriyor olması. Bu tamamen kişilerin yağ dokuları ile ilgili. Her kişi için aynı sonucu almak mümkün olmaz.

   
   

  Silikon İmplant ile Meme Büyütme Ameliyatı

  Silikon implant ile meme estetiği yapılırken farklı tiplerde protezler kullanılabilir. Hem yapılarına hem de şekillerine göre farklı protez çeşitleri arasından kişinin vücuduna, sağlık durumuna, operasyonun kapsamına ve elde edilmek istenen sonuca göre seçim yapılabilir. İmplantların kabukları benzer olsa da içlerinde memeye dolgunluk ve boyut kazandıran maddelerin yapısı değişebilmektedir.

  • Salin meme implantları steril tuzlu su ile doldurulmuştur.
  • Silikon meme implantları silikon jel dolgusuna sahiptir. Bu implantlar FDA tarafından 22 yaş ve üzeri kadınlarda meme büyütme operasyonu için onaylanmıştır.
  • Sabit şekilli implantların içerisinde de silikon jel vardır ancak bu jel normal protezlerden daha kalındır. Bu silikon protezin özelliği implant kabuğunda hasar meydana gelse bile şeklini korumasıdır.
  • Soft Touch, yumuşak doku veya pürüzsüz implant olarak adlandırılan protezler implant kabuğun içerisinde silikon hareket edebilmektedir. Bu daha doğal bir hareket ve dokunma hissî elde edilmesini mümkün kılar.

  İçeriğine göre değişen implantların yanı sıra şekle göre değişen implantlar da vardır. Damla ya da anatomik silikon ve yuvarlak silikon olarak adlandırılan iki tip silikon şekli bulunmaktadır. İmplantın şeklen belirlenmesi sırasında da hasta özelinde karar verilmesi operasyon sonrası duyulan memnuniyeti artırmak adına çok önemlidir.

   
   

  Hangi Büyüklükte İmplant Seçmeli?

  Silikon implant ile meme büyütme operasyonunda kullanılacak implantın boyutu uzman doktor ile birlikte seçilmelidir. Kişinin kilosu, boyu, vücut hatları, göğüs kafesinin yapısı, mevcut meme dokusu ve duruşu implant seçimine göz önünde bulundurulması gereken kriterler arasında yer almaktadır. Doğru boyutta implant seçiminin kişiye özel yapılması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

   
   

  İmplant Tam Olarak Nereye Yerleştiriliyor?

  Silikon implant ile meme büyütme ameliyatında implantlar meme dokusu ve göğüs kaslarının altına yerleştirilmektedir. Her operasyon kişiye özel olarak planlanır, bu nedenle farklı noktalardan kesi yapılarak implant yerleştirilebilmektedir.

  Yaygın olarak bilinen iki yerleşim vardır. Kas üstü yerleşim ya da bir diğer adıyla subglandüler yerleşim göğüs kası ile mevcut meme dokusu arasındaki bölgeye implant yerleştirilmesidir. İmplantın meme dokusunun altında yer alması sayesinde emzirme özelliği daha çok korunabilmektedir. Bu yerleşimin en büyük avantajı fiziksel aktivitelerde implantın çok az hareket etmesidir.

  Görünüşü yapay olabilir ve mamogram sonuçlarında yanıltıcı veriler oluşmasına neden olabilir. Kas altı ya da submusculer yerleşim ise implantın pektoral kas altına yerleştirilmesidir. En büyük avantajı mamogram sonuçlarının daha doğru olması ve daha doğal bir görünüm elde edilmesine olanak sağlamasıdır.

   
   

  Meme Büyütme Estetiği Yöntemleri

  Beklentilere ve ihtiyaçlara göre farklı meme büyütme estetiği yöntemleri bulunmaktadır. Kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesine yardımcı olurken aynı zamanda onlar için en doğru sonucu verecek yöntemi seçmek operasyonun başarısı açısından büyük öneme sahiptir.

  İngiliz Tipi: Damla şekilde bir görünüme sahip olan ve büyük boyutlu göğüs isteyen kadınların tercih ettiği tiplerden birisidir. Kişinin vücuduna uygulanabilecek en büyük anatomik implant tercih edilir ve genellikle uygulama kas altına yapılır.

  Hawaii Tipi: İngiliz tipinin aksine çok daha yuvarlak hatlı göğüslere sahip olmak isteyen kadınların tercih ettiği bir görünüm sağlıyor. Dekolte bölgesinde dolgun bir görünüm sağlaması amacı ile Hawaii tipi meme büyütme estetiği sırasında yuvarlak implantlar tercih ediliyor. Memenin her noktasının eşit dolgunlukta olması sağlandığı için her zaman dik gözükmesi de sağlanmış oluyor.

  Latin Tipi: Yuvarlak ve dolgun hatlar Latin vücut tipini tanımlar. Bu tip meme estetiğinde de yuvarlak hatlı ve dolgun bir görünüm elde edilmesi esastır. Görünümün doğal olması önemlidir. Göğüs boyutundan genel anlamda memnun olan ancak ufak dokunuşlar isteyen kadınlarda tercih edilir. Yağ enjeksiyonu ile istenen görünüm elde edilebilir.

  Brezilya Tipi: Bu tip meme estetiğinde göğüs şekliden daha ziyade göğüs hacmi önemlidir. Bu nedenle de damla veya yuvarlak silikonlar ile uygulama yapılmaktadır.

  Çipli İmplantlar: Bu implantlar operasyon sonrasında meydana gelebilecek herhangi bir komplikasyonun çok daha erken fark edilmesini sağlar. Operasyonun hangi tarihte, kim tarafından yapıldığı çipli implantlarda kayıtlıdır. Ayrıca implantın hacmi ve seri numarası da kayıt altındadır. Silikon etrafındaki ısı değişikliklerinin ölçülmesi en büyük avantajıdır.

  Kennel Funnel Tipi: Bu tipte seçilmiş olan implantlar el değmeden, oldukça küçük kesiler ile yerleştirilebilmektedir. İmplantların yerleştirilmesi işleminde özel bir cihaz kullanılır. Kesilerin daha küçük olması ve cihazla yerleştirmenin daha az doku zedelenmesi sağlaması sebebiyle iyileşme süresi çok daha konforludur.

   
   

  En Çok Tercih Edilen Göğüs Büyütme Tipi Hangisidir?

  Göğüs tipi oldukça kişisel bir seçim olsa da büyütme operasyonlarında daha dolgun ve dik bir görünüme sahip olan ancak doğal görüntüsünü koruyan göğüsler daha çok tercih edilmektedir.

  Meme Büyütme Ameliyatı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

   
   

  Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Meme büyütme ameliyatı öncesinde kişinin beklentilerine uygun ama mutlaka gerçekçi bir planlama yapılması gerekir. Operasyon öncesinde öncelikle hastaların beklentileri analiz edilir, daha doğal bir görünüm için vücut proporsiyonu da göz önünde bulundurularak kullanılacak implantın seçimi de yapılır.

  Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Daha önce yapılan planlamaya göre meme altından, koltuk altından, meme başından veya göbek deliği üzerinden kesi yapılır. Sonrasında silikonlar yerleştirilir ve kesi kapatılır.

   
   

  Göğüs Büyütme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

  Göğüs büyütme estetiği uygulaması yaptırmak isteyen pek çok kişi oluyor. Bunun için doktor muayenesinin yapılması en sağlıklı kararın verilmesi noktasında etkili olur. Göğüs büyütme ameliyatı olmak isteyen kişilerin genel olarak memelerinin boyutları vücut ölçülerine oranla daha küçük olur. Göğüslerin küçük olmasının ise genel olarak 2 temel neden olabiliyor: Bunlardan ilki genetik faktörler. Kişiler doğuştan küçük göğüslere sahip olabilir. İkinci kısım ise doğum süreci. Pek çok kadın hamilelik sürecinde süt salgılanması ile göğüslerinin büyüdüğünden bahseder. Aynı şekilde hamilelik sonrası memelerde küçülme de yaşanabilir. Bir diğer ameliyat olmak isteyen hasta grubu ise genellikle iki memesi arasında asimetrik olarak farklılık olan hastalar olur. Bir memesi diğerine oranla daha küçük ya da büyük olan hastalar da sıklıkla başvurur.

   
   

  Göğüs Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Pek çok hasta meme büyütme ameliyatı denildiğinde gerilemekte hatta bu durumdan kaçmakta. Bunun en temel nedeni ise halk arasında dolaşan “meme büyütme ameliyatı riskli” hurafesinden kaynaklanır. Ameliyat riskleri hemen hemen her operasyon için var. Aynı şekilde meme büyütme operasyonu içinde risklerden söz edilebilir. Ancak bu riskler hayati önem taşımaz. Bu riskler şöyle:

  • Hastanın göğüs dokusunda sertlik hissedilebilir.
  • İmplant ameliyatları sırasında implant için göğüste cep oluşturulur. Ancak implant bu cepten kayabilir veya oynayabilir.
  • Yine implant operasyonlarında implant yırtılabilir ya da göğüs üzerinden implant çok belli olabilir.
  • Memede yer alan süt kanalları zarar görebilir. Bu nedenle süt üretimi olması gerekenden daha az ya da hiç olmayabilir.
   
   

  Meme Büyütme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

  Meme büyütme estetiği sonrasındaki hemen her operasyonun ardından olduğu gibi dikkat edilmesi gereken durumlar bulunur. Bu durumlardan ilki elbette ameliyat süreci içindir. Bu süreç içerisinde hastane ortamında olunması kişileri oldukça rahatlatır. Hastanede bulunulduğu süre zarfında refakatçinin olması çok daha sağlıklı olur. Ameliyat sonrasında özel bir sütyen kullanmak gerekir. Yine ameliyat sonrasında vücutta direnler olur. Bu direnler genellikle vücutta olan sıvı birikiminin kontrolü için takılır. Genellikle doktor ve hemşireler tarafından düzenli olarak kontrol edilirler. İlk haftalarda şişlikler ve ödemler bulunur. Ameliyat sonrasında dilediğiniz gibi yatmaya biraz ara vermek gerekir. 3-4 gün sonra banyo yapılabilir. Doktorlar 1 haftalık bir istirahatten sonra iş başı önerir. Aynı şekilde ev işleri gibi basit işler de 1 hafta sonra yapılabilir. Ameliyattan 2 hafta sonra ise uzun yürüyüşlere başlanabilir. Spor aktiviteleri için ise ameliyattan sonra 6-8 haftanın geçmesi önerilir.

   
   

  Göğüs Büyütme İçin Kullanılan Protezler Zararlı Mı?

  Onaylanmış, güvenilir ve estetik operasyonlarda kullanım onayı almış silikonların zararlı olduğu düşünülmemektedir. Silikon protezlerle ilgili yapılan araştırmalar sonucunda silikona bağlı olarak sağlık ile ilgili risklerde herhangi bir artış yaşanmadığı gözlemlenmiştir.

  Bu protezlerin kanser riskini arttırdığı düşünülse de yapılan araştırmaların memesinde silikon protezi olan kadınlarda daha yüksek meme kanseri görüldüğüne dair bir bulgu edilmemiştir. Silikon protezi olan kadınların anne sütünde bebek için zararlı olabilecek herhangi bir madde bulunmamaktadır.

   
   

  Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

  Meme büyütme ve dikleştirme operasyonları içerisinde ameliyat ile yapılan yöntemlerin seçilmesi halinde kesi atılmakta ve kesiler genellikle estetik dikiş ile kapatılmakta. Bu noktada kesiklerin az olması az dikişe neden olur. Yani işlemlerin büyüklüğüne bağlı olarak izi de değişir. Genellikle operasyon sonrasında silikon içerikli bandajlar yapılır. Bu bandajlar çoğunlukla kesilerin hemen üzerine yerleştirilir. Yaralar iyileştikçe üzeri kabuk tutar ve etrafı kızarır. Zamanla bu iz rengini önce pembeleşecek hemen sonra beyazlaşır. Bu nokta da uygulanacak olan bakım ve kremler de oldukça önemlidir.

   
   

  Meme Büyütme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Meme büyütme estetiği eğer kombine bir operasyon yapılmayacaksa 60 – 120 dakika aralığında sürer. Eğer kombine bir operasyon yapılacaksa sürecin planlamasında operasyonun ne kadarlık bir sürede tamamlanacağına dair bilgi verilmektedir.

   
   

  Emzirmeye Engel Olur Mu?

  Meme büyütme operasyonundan önce akıllarda olan en önemli sorulardan biri, çocuk hayali kuran kişiler için emzirme olabilir. Meme implantı yaptırmak emzirmeye engel değil. Estetik işlem sonrasında gebe kalınması halinde süt oluşumunda silikon bir engel oluşturmaz. Süt salgılayan bezlere herhangi bir müdahale olmaması bunda etkili.

   
   

  Meme Büyütme Sonrası Başarı Oranı ve Sonuçlar Kalıcı Mıdır?

  Meme büyütme operasyonu doğru planlandığı ve güvenilir implantlar ile uygulandığı takdirde yüksek başarı oranına sahiptir. Ancak bu operasyonun da tüm cerrahi operasyonlar gibi riskleri ve komplikasyonları olabileceği unutulmamalıdır. Operasyonlarda kullanılan implantların ömür boyu garantisi olmamakla birlikte yeni teknolojiler sayesinde uzun süreli kullanımlarından ve hatta ömür boyu kullanımlarından bahsetmek mümkündür. Operasyonların sonuçlarının kalıcı olması pek çok faktöre bağlı değişiklik göstermektedir.

  İmplantın türü bu süreçte oldukça belirleyicidir. Genel olarak silikon protezler için 10 ila 20 yıl arasında bir garanti verilse de sorun olmaması halinde değiştirilmelerine gerek kalmaz. Protezlerde herhangi bir sızıntı yoksa, darbeye bağlı bir sorun meydana gelmediyse silikonların ömür boyu kullanılması söz konusu olur. Aksi durumlarda silikonların çıkartılması ve değiştirilmesi gerekir.

   
   

  Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalı?

  Meme büyütme operasyonu öncesinde sigara kullananların sigarayı bırakması önerilmektedir. En az iki hafta öncesinden sigaranın bırakılması tavsiye edilmektedir. Operasyondan önce alkol almamak da çok önemlidir. Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde kişinin düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa doktoruna bildirmesi gerekir.

  Aspirin gibi kan incelticilerin operasyon öncesinde kullanılmaması gerekir. Takviye gıdalar, bitki çayları ve vitaminler operasyondan önce anestezi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecekleri için bırakılmaları gereklidir. Operasyondan 6-8 saat önce yeme ve içmenin tamamen kesilmesi gerekir. Meme büyütme operasyonu öncesinde herhangi bir grip, nezle ve soğuk algınlığı şikayeti olması durumunda mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

   
   

  Hangi Göğüs Büyütme Ameliyatı Yöntemi Daha İyi?

  Meme büyütme operasyonlarında en iyi yöntem kişinin isteklerine ve doktoruyla yaptığı görüşmelere bağlı olarak seçilen yöntemdir. Her insanın fiziksel yapısının farklı olması, operasyon sonrası beklentilerinin değişmesi, kesi yapılacak yerin belirlenmesi ve kullanılacak implant ile birlikte emzirme özelliğinin korunması gibi farklı faktörlere bağlı olarak ameliyat tekniği farklılaşabilmektedir. Bu nedenle en iyi meme büyütme tekniği kişiye göre belirlenen yöntemdir demek mümkündür.