Biz Sizi Arayalım!

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

  Jinekomasti erkeklerde görülen ve aşırı meme gelişimine sebebiyet veren bir problem olarak bilinir. Oldukça sık görülebilecek bir problem haline gelen jinekomasti bebeklik ve yaşlılık da dahil olmak üzere yaşamın her evresinde meydana gelebilir.

   

  Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Nedir?

  Tıbbi ismi ile jinekomasti, halk arasında bilinen adıyla erkeklerde meme büyümesi hormonal değişiklikler ya da dengesizlikler sebebiyle meydana gelen bir problemdir. Vücuttaki testosteron miktarı azalır ya da östrojen miktarı artarsa bu durumda erkeklerde jinekomasti meydana gelmesi söz konusu olabilir. Hormonal bir değişiklik olan bu soruni pek çok farklı etken dolayısıyla meydana gelebilir.

  Jinekomasti Nedir

  Erkeklerde meme dokusunun büyümesine jinekomasti adı verilmektedir ve son derece sık rastlanılan bir durumdur. Hormonal değişikliklere, diğer rahatsızlıklara ya da kullanılan ilaçlara bağlı olarak erkeklerde meme büyümesi meydana gelebilmektedir. Erkek tipi göğüs büyümesi tek bir tarafta oluşabileceği gibi her iki tarafta da görülebilmektedir. Jinekomasti hayatın özellikle doğum sonrası, ergenlik ve yaşlılık olmak üzere üç bölümünde sıklıkla meydana gelmektedir.

  Doğumdan hemen sonra annenin hamilelik döneminde salgıladığı estradiol ve progesteron seviyeleri oldukça yüksektir ve bu hormonlar da meme dokusunun gelişmesini sağlamaktadır. Doğumdan bir süre sonra jinekomasti kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Ergenlik döneminde ise hormonlarda meydana gelen değişiklikler sebebiyle bir kez daha ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde 14 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %60’ında jinekomasti görülmektedir. Bunların büyük çoğunluğu çift taraflıdır. Ancak bazen asimetrik olarak tek taraflı da olabilmektedir.

  Jinekomastinin sık olarak görüldüğü bir diğer dönem de yaşlılık ya da 65 yaş üzeri dönemdir. Bu süreçte neden görüldüğü belli olmasa da vücut yağının artması, daha hareketsiz bir yaşam tarzının yaşlılıkta erkek tipi meme büyümesine neden olduğu düşünülmektedir.

   

  Yalancı Jinekomasti Nedir?

  Yalancı jinekomasti erkeklerin meme bölgelerinde bulunan meme uçlarının arkasında, çevresinde ya da alt bölgesinde aşırı yağ dokusu olması durumu olarak bilinir. Bu durum meme büyüklüğüne sebep olsa da jinekomasti değildir.

   
   

  Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

  Jinekomasti kişilerde estetik olarak rahatsız edici bir görüntü yaratır. Bu durum hastaların jinekomasti ameliyatı olmalarına neden olur. Estetik açıdan daha sağlıklı ve düzgün bir görüntüye sahip olan memelere kavuşmak amacıyla yapılan ameliyatın fiyatları ise farklı etkenler dolayısıyla değişkenlik gösterir.

   

  Jinekomasti Belirtileri

  Farklı sebepler dolayısıyla meydana gelen bu problem, hastalarda estetik açıdan rahatsız edici bir görüntü yaratabilir.

  Erkeklerde meme büyümesi belirtileri arasında;

  • Göğüslerde veya meme ucunda meydana gelen hassasiyet, ağrı ya da acı,
  • Meme veya meme ucu büyümesi,
  • İki göğüs arasında meydana gelen büyüklük farkı,
  • Giyinip soyunurken rahatsızlık duyma,

  Tüm bu faktörler, jinekomasti belirtisi olarak bilinir.

   

  Jinekomasti Nasıl Geçer?

  Jinekomasti tedavisi için süreç takibi yaparak beklemek, büyüme bazen kendiliğinden geçtiğinden seçenekler arasındadır. Düzelme olmadığı, acı verdiği ve hastayı rahatsız ettiği noktada uzmandan görüş alarak cerrahi müdahale de düşünülebilir. Tedavi amacıyla gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatı esnasında meme dokusuna veya yağ dokusuna müdahale edilir.

  Jinekomastinin Fizyolojik Nedenleri
   
   

  Jinekomasti (Erkek Tipi Meme Büyümesi) Tedavi Yöntemleri

  Erkekte meme büyümesi farklı yöntemler ile tedavi edilebilir. Hangi yöntemin hasta için uygun olduğuna ancak doktor karar verebileceği gibi hangi sebep dolayısıyla bu problemin yaşanmakta olduğuna göre de tedavi yöntemleri değişir. Jinekomasti ameliyatı erkeklerde meydana gelen meme büyümesi problemine etkili bir çözümdür.

   
   

  Vaser Liposuction ile Jinekomasti

  Erkeklerde meme küçültme amacı ile gerçekleştirilen operasyonlardan biri olan vaser liposuction etkili bir yöntemdir. Yağ dokusu parçalanarak göğüsten çıkarılır. Dokuların az hasar gördüğü, morluk oluşumunun azaldığı bir seçenektir.

   
   

  En İyi Jinekomasti Yöntemi Hangisi?

  En iyi yöntemin hangisi olduğuna dair tek bir yanıt vermek mümkün değildir. Jinekomasti ameliyatı fiyatları ve uygulama sırasında gerçekleştirilen teknikler hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Hangi jinekomasti yönteminin sizin için uygun olduğuna ancak uygulamayı gerçekleştirecek uzman karar verebilir.

   

  Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Erkek meme ameliyatı anestezi ile gerçekleştirilen bir uygulama olduğu için hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Liposuction yani yağ alma ile memedeki fazla yağ dokusu alınabilir. Diğer taraftan mastektomi denilen ve meme dokusuna müdahale edilen bir yöntemle de ameliyat mümkündür. Doğru yönteme uzmanla birlikte karar verilir.

   

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

  İstanbul jinekomasti ameliyatı erkekte meme büyümesi yaşayan hastalar tarafından sıklıkla araştırılan ve merak edilen bir konu haline gelmiştir. Bu probleme kalıcı ve kesin bir çözüm olan ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken çeşitli etkenler olduğunu dile getirmek mümkündür.

  Jinekomasti ameliyatı sonrası belirli bir süre fiziksel aktivitelere dikkatli yaklaşmak gerekir. Gündelik yaşama geri dönmenin birkaç gün sürebileceği bu operasyon sonrasında belirli bir ağrı yaşamak mümkündür. Bunun yanı sıra göğüs bölgesinde şişlik ve morluk yaşanması da normaldir. Bu süreci en iyi şekilde geçirebilmek için doktor tarafından verilen tavsiye ve uygulamaları dikkate almak önemlidir. Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci esnasında ağır sporlar yapmaktan da uzak durmak gerekir.

   

  Jinekomasti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Jinekomasti ameliyatı olanlar operasyonun ortalama olarak 2 saat sürebileceğini dile getirir. Ancak bu süre çeşitli etkenler dolayısıyla uzayabilir ya da daha kısa olabilir. Hastanın durumuna ve işlemin kapsamına göre değişen sürelerde gerçekleşen ameliyat erkeklerde meydana gelen meme büyüme probleminde tercih edilen bir yöntemdir.

   

  Erkek Tipi Göğüs Büyümesi Neden Olur?

  Bu probleme sebep olabilecek pek çok farklı etken vardır. Karaciğer rahatsızlıkları, şişmanlık ya da tümör gibi birçok farklı etken jinekomasti problemi ile karşı karşıya kalmaya sebebiyet verebilir.

   

  Jinekomastinin Fizyolojik Nedenleri

  Birçok farklı sebep dolayısıyla meydana gelebilecek olan jinekomasti probleminin fizyolojik nedenleri arasında hormon dengesizlikleri yer alır. Hormonlarda meydana gelen artış ve azalışlar nedeniyle erkeklerde meme büyümesi görülebilir.

   

  Jinekomastinin Fizyolojik Olmayan Nedenleri

  Jinekomasti pek çok farklı etken dolayısıyla meydana gelebilecek bir problem olduğu için hem fizyolojik hem de fizyolojik olmayan bazı etkenler öne çıkar. Fizyolojik olmayan nedenler arasında alkol ve uyuşturucu gibi zararlı bir alışkanlığa sahip olma bulunur. Ayrıca bazı ilaçlar ve tümörler de bu problemle karşılaşmaya neden olabilir.

  Jinekomastinin fizyolojik olduğu kadar fizyolojik olmayan nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenlerden bir tanesi de patolojik nedenlerdir. Testis tümörleri östrojen ve androjen hormonlarının aşırı üretimi, normal olan Leydig hücrelerini uyarma görevine sahip gonadotropinlerin ektopik salgılanması ile kanda östrojen seviyelerinin artmasına neden olabilmektedir. Leydig hücreli tümörler, sertoli hücreli tümörler, granüloza hücreli tümörler ve adrenal tümörler östrojen salgılayan tümörlere örnek oluşturmaktadır.

  Leydig hücreli tümörler: Tüm testis tümörlerinin yaklaşık %1 ile %3’ü Leydig hücreli tümörlerdir. Genellikle 20 ile 60 yaş arasında meydana gelir ancak %25’i ergenlik dönümünde de görülebilmektedir. Genellikle iyi huyludur ancak kötü huylu Leydig hücreli tümörler akciğer, karaciğer ya da lenflerde metastaz yapabilmektedir.

  Sertoli hücreli tümörler: Testis tümörlerinin %1’inden azı sertoli hücreli tümörlerdir. Her yaşta görülse de her üç hastadan birinde 13 yaşından önce oluşmaktadır. 6 aylıktan küçük erkek bebeklerde de görülebilmektedir. Her ne kadar geneli iyi huylu olsa da kötü huylu görülme oranı %10 seviyelerindedir. Aşırı östrojen üretimine neden olduğu için her üç Sertoli hücreli tümör hastası olan kişiden birinde jinekomasti meydana gelmektedir.

  Granüloza hücreli tümörler: Granüloza hücreli tümörler en nadir görülen testis tümörleridir ve aşırı miktarda östrojen üretimine neden olmaktadır. Bu nedenle kendisi nadir görülse de hastalarda jinekomastiye oldukça sık yol açabilmektedir.

  Adrenal tümörler: Adrenal tümörler aşırı miktarda dehidroepiandrosteron, dehidroepiandrosteron-sülfat ve sonrasında periferik olarak estradiol aromatize edilebilen androstenedion salgılayabilir. Bu tümörler tipik olarak büyük, agresif ve kötü huyludur.

  Tümörler ile beraber fizyolojik olmayan nedenler arasında ilaç, alkol ve uyuşturucu kullanımı da yer almaktadır. Bazı ilaçlar yan etki olarak jinekomastiye yol açabilmektedir. Ayrıca uyuşturucu kullanımından kaçınmak, alkol alımını sınırlamak jinekomasti riskini de düşürmektedir.

   

  Jinekomasti Tanısı Nasıl Koyulur?

  Erkek tipi meme büyüklüğünün teşhis edilebilmesi için ilk olarak hastanın sağlık öyküsü alınmaktadır. Ayrıca ailede de benzer bir durum olup olmadığı öğrenilmektedir. Jinekomasti teşhisinde meme dokusu ile beraber abdomenler ve genital bölge de muayene edilebilmektedir. Başarılı bir sonuç elde etmek için bazı durumlarda kan testi ve mamografi yapılmaktadır. Bu mevcut testlere ek olarak teşhis sırasında bilgisayarlı tomografi (BT), MR taraması gibi ileri düzey görüntüleme teknolojilerinden yararlanılmaktadır.

  Yağ dokusunun artması, erkeklerde nadir de görülse meme kanseri, meme dokusunda enfeksiyon da jinekomasti ile benzer sonuçlara neden olabilmektedir. Ancak fiziksel muayene ve görüntüleme teknikleri sayesinde ayırıcı teşhis yapılabilmektedir.

   

  Jinekomasti Türleri Nelerdir?

  Jinekomasti rahatsızlığının florid, fibröz ve ara tip olmak üzere üç farklı çeşidi olduğunu dile getirmek mümkündür. Jinekomasti fiyat aralığı hangi tip problemin yaşanıyor olduğuna ve tedaviye göre değişkenlik gösterebilir.

  Florid tip genellikle jinekomastinin henüz başlangıç aşamasıdır. Yaklaşık olarak ilk dört ayda meydana gelen değişimleri göstermektedir. Bu tipte duktal doku ve vaskülarite artış göstermektedir.

  Meme dokusu ve yağ dokusu değişiklik oranlardadır. Ara tip ise bir yıllık süreçtir ve bu süreç fibröz tipten florid tipe geçiş süreci olarak kabul edilmektedir. Florid tip ise memede gergin bağ dokusu olarak kabul edilen stromal fibrösiz bulunmaktadır. Duktal doku ise az sayıdadır. Genellikle meme dokusunda gelişimin başlamasından bir yıldan uzun süre olduğunda görülmektedir.

   
  Yalancı Jinekomasti Nedir
   
   

  Jinekomasti Evreleri

  Erkek tipi meme büyümesi rahatsızlığının dört farklı evresi bulunur. Birinci evrede meme ucu çevresinde hafif büyüme meydana gelir. İkinci evrede göğüs, hastayı rahatsız edecek belirginlikte biraz daha büyümüş olur. Üçüncü evrede büyüme dikkat çekici şekilde gerçekleşir. Dördüncü yani son evrede ise gerçek bir kadın memesinden ayrılmayan bir görüntüye sahip olur.

  1. Evre: İlk evrede meme ucu çevresi ya da areola çevresinde yer alan dokuda hafif büyüme meydana gelmektedir. Hafif şişlik nedeniyle bu bölgedeki dokularda renk farklılaşması görülebilmektedir. Genel olarak kıyafet giyerken fark edilememektedir ve kalıcı olmadığı durumlarda herhangi bir müdahaleye gerek duyulmamaktadır.
  2. Evre: Bu evre aynı zamanda orta seviye jinekomasti olarak da bilinmektedir. Bu evrede meme göğüs genişliğinde büyümektedir. İkinci evre jinekomasti olan kişiler dış görünüşten rahatsız olduğu için genellikle geniş ve bol kıyafetler giymeyi tercih etmektedir. Bazı durumlarda bu evrede cerrahi müdahale önerilebilmektedir. Ancak kilo kaybı ya da ilaç kullanımı gibi tedavi yöntemleri de tercih edilebilmektedir.
  3. Evre: Üçüncü evre jinekomastide meme büyümesi daha dikkat çekici olmaktadır. Göğüs genişliği ile beraber cilt dokusu miktarı da artmaktadır. Üçüncü evre büyümede Bol kıyafetlerde dış görünüşün saklanmasına yardımcı olmamaktadır. Durum daha görünür hale geldiğinde hastalar kendi vücutları hakkında güvensizlik hissine kapılabilmektedir.
  4. Evre: En ileri evre olan dördüncü evrede meme dokusunun büyümesi ile cilt dokusu da oldukça fazladır. Göğüs bölgesinin görünüşü daha çok kadınların göğüs bölgesini andırmaktadır. Bu seviyedeki jinekomastide cerrahi müdahale genellikle kaçınılmaz olmaktadır. Ancak yine de ilk olarak ameliyatsız yöntemler göz önünde bulundurulmakta ve değerlendirilmektedir.
   

  Erkek Tipi Meme Büyüklüğü (Jinekomasti) Nasıl Teşhis Edilir?

  Erkek tipi meme büyüklüğü ancak bir doktor tarafından teşhis edilebilir. Teşhis edilmesi esnasında hem fiziksel hem de kan testi yapılır. Teşhisin başarılı şekilde gerçekleşmesi bulguların tanı ve tedavisinin planlanması için oldukça önemlidir.

   
   

  Jinekomasti Testleri

  Jinekomasti testleri doktorlar tarafından yapılan fiziksel muayeneler ve farklı kan testleri içerir. Bu tetkikler doğru bir şekilde tanı konulabilmesi için oldukça önemlidir.

   

  Jinekomasti Riskini Arttıran Etmenler

  Bazı erkeklerde gündelik yaşam ve alışkanlıklar nedeniyle jinekomasti görülebilmektedir. Bunların başında ise obezite gelmektedir. Obezite sonucunda östrojen hormonu daha fazla salgılanmaktadır ve bu da dolaylı olarak erkek tipi göğüs büyümesine yol açmaktadır.

  Bununla beraber fiziki ve atletik performansı yükseltmeye yönelik anabolik steroid ya da androjen kullanımı da jinekomasti riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Buna bir diğer sebep de aşırı alkol ya da illegal uyuşturucuların kullanılmasıdır. Alkol tüketimini belirli bir miktarla sınırlamak jinekomasti riskinin de düşmesini sağlamaktadır.

   

  Jinekomasti Korse ile Tedavi Edilebilir mi?

  Özellikle görünüşünden memnun olmayan kişiler bu görüntüyü korse ile saklamayı tercih etmektedir. Ancak korse kullanımının herhangi bir tedavi edici etkisi bulunmamaktadır. Genellikle doktorlar korselerin ameliyattan sonra giyilmesini tavsiye etmektedir.

  Korse sayesinde göğüs bölgesinin korunması iyileşme sürecinin daha rahat geçmesini sağlamaktadır. Bununla beraber vücudun üst bölümüne de destek sağlanmış olmaktadır. Jinekomasti korsesi destek ile birlikte koruma görevi de görmektedir ve operasyon alanını göğüs bölgesine gelebilecek darbelerden korumakta ve iyileşme süresinin daha kısa olmasını sağlamaktadır.

   

  Jinekomasti Atleti Çözüm Olur mu?

  Jinekomasti şikâyeti olanların çözüm olarak başvurduğu çarelerden bir tanesi de jinekomasti atletidir. Üst vücudu toparlayarak ve sıkıştırarak daha düz bir görünüm sağlayan bu atletler sıkça tercih edilmektedir. Ancak jinekomasti atleti kalıcı bir çözüm sağlamamaktadır ya da herhangi bir tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır.

  Erkek tipi meme büyümesinde fazla büyüyen doku daha sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır ya da cerrahi müdahale ile vücut dışına alınmaktadır. Operasyon yapıldıktan sonra doktor tavsiyesi ile jinekomasti atleti kullanılabilmektedir. Atletin vücudu sıkıştırması nedeniyle iyileşme süreci daha kısa ve rahat olurken aynı zamanda ekstra bir katman hassas operasyon bölgesinin de korunmasına yardımcı olmaktadır.

  Sadece atlet kullanımı tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Jinekomasti ameliyatı sonrası jinekomasti atleti adı verilen bir ürün kullanılabilir. Bu ürün ameliyat sonrası iyileşme sürecine yardımcı olur.

  Jinekomasti ameliyatı sonrası spor seçiminde ağır sporlar yapmaktan uzak durmak ve yalnızca doktor tarafından öneriler miktarda egzersiz yapmanız gerekir.

  Jinekomasti ameliyatı iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösteriyor olsa da gözle görülür sonuçlar için birkaç aylık bir iyileşme süreci gerekir. Herhangi bir komplikasyon olmadığı takdirde bir süre sonra gözle görülür değişiklikler olacak ve hastanın estetik olarak kaygı duyduğu rahatsız edici görüntü ortadan kalkacaktır.