Biz Sizi Arayalım!

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

  Mide bandı, aşırı kilo ve morbid obezite tedavisi için uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Yemek borusu ve midenin birleştiği noktaya bir bant yerleştirilerek hastanın fazla kilolarından kurtulması hedeflenir. Mide kelepçesi ise obezite ve obezite kaynaklı rahatsızlık yaşayan bireylerin sağlıklarına kavuşmalarını, konforlu bir yaşam sürmelerini ve sosyal hayata daha kolay adapte olmalarını sağlayan bir uygulamadır.

  Mide Bandı Nedir? Ne İşe Yarar?

   

  Halk arasında mide kelepçesi olarak adlandırılan mide bandı, mide ve yemek borusunun birleştiği noktanın yaklaşık 20 milimetre altından mide çevresine yerleştirilir. Bant silikondan üretilmiş olup hemen altında kelepçeye bağlı bir balon bulunur. Operasyon esnasında bant; mideye inik bir şekilde bırakılır, ameliyat bitiminden sonra yavaş yavaş şişirilmeye başlanır. Balon, alanda besinle dolar ve hastada erken doyma hissi oluşturur. Besin iletimi baloncuktan mideye oldukça yavaş olduğu için emilim de yavaşlar ve hastada yemek yeme isteği azalır. Mide bandının amacı; tokluk hissi oluşturarak hastanın gıda tüketimini azaltmak ve hastada kilo kaybı başlatır.

  Operasyon sonrasında kilo kaybı hemen başlar ve ilk ay mevcut kilonun 1/10’u verilir. Diğer aylarda ise süreç, kişiye göre farklılık gösterebilir. Ameliyat sonrasında hastanın doktor kontrollerini ihmal etmemesi ve doktorunun önermiş olduğu beslenme düzenini uygulaması yeniden kilo almaması için önemlidir.

   

  Mide Kelepçesi Nasıl Takılır?

   

  Mideye kelepçe takma yöntemi uygulamanın ilk yıllarında açık cerrahi operasyon olarak yapılmaya başlanmıştır ancak geliştirilen yöntemler sayesinde laparoskopik cerrahi uygulamaya konmuştur. Ameliyata başlamadan önce hastaya genel anestezi uygulanır. Laparoskopik işlem uygulanacağı için hasta vücudunda büyük kesi açılmaz.

  Hasta, vücudunun birkaç noktasından açılan ufak kesiler aracılığı ile kameralı görüntüleme sistemi yoluyla vücuda girilir. Mide ve yemek borusunun birleştiği noktanın birkaç santimetre kadar ilerisine silikon yapıda olan gastrik bant yerleştirilir. Bu bant, midede sıkıştırılarak besin geçişinin kontrolü sağlanır.

  Ameliyat süresi yaklaşık 60 dakika, hastanede yatış süresi ise bir gündür. İç organları zarar görmediği için hasta, gündelik yaşantısına kısa sürede döner. Laparoskopik cerrahi sayesinde kesiler küçük olduğu için vücutta ameliyat izi kalmaz.

   

  Mide Kelepçesi Ameliyatı Kimlere Yapılır?

   

  Mide kelepçesi ameliyatı için öncelikle hastanın metabolik bir rahatsızlığının olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Metabolik rahatsızlığı olmayan bireylere operasyon uygulanabilir. Mide bandı operasyonu geçirmeye uygun kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • 18-65 yaş aralığında olan ve en az üç yıldır obez olan bireyler. (18 yaş altındakiler için aile onayı gerekir.)
  • Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olanlar. (Bu hastaların mide bandı taktırabilmeleri için vücut sistemlerinde sorun oluşturan, obezite kaynaklı farklı hastalıklarının da bulunması gerekir.)
  • Alkol veya ilaç bağımlılığı olmayanlar.
  • Zihinsel engeli olmayanlar.
  • Diyet veya alternatif tedavi yöntemlerinden sonuç elde edememiş olanlar.
  • Ameliyat riskleri konusunda tehlike teşkil etmeyenler.
  • Obezite sorunu, hormonal dengesizlikten değil, fazla kilodan dolayı olduğu belirlenen kişiler.
   

  Mide Kelepçesi Fiyatları

   

  Mide bandı ameliyatı olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri, “Mide kelepçe ameliyat fiyatı nedir?” sorusunun yanıtıdır. Mide kelepçesi fiyat bilgisi için Este Center’ı telefonla arayabilir veya WhatsApp ücretsiz danışma hattını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   

  Mide Kelepçesi Takmak için Kaç Kilo Olmalı?

   

  Mide bandı ameliyatı olmayı düşünenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri, operasyon için en az kaç kilo olunması gerektiğidir. Ameliyat için hastanın ideal kilosunun 40-50 kilo üzerinde olması gerekir. Vücut kitle endeksi 35-40 aralığında olanlar ve obezitenin yanında obezite kaynaklı hastalık yaşayanlar da operasyon için uygun bireylerdir.