Biz Sizi Arayalım!

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

  Şakak Germe & Alın Germe

  Yaş almaya bağlı olarak cildin elastikiyetini kaybetmesi başta yüz bölgesinde olmak üzere vücut genelinde kırışıklıklar ve sarkmalar oluşmasına neden olur. Alın ve kaş bölgesi genellikle yüzde yaşlanma belirtilerinin belirginleşmeye başladığı ilk yerdir.

  Yüz bölgesinde oluşan çizgilerin derinliği kişisel özellikler başta olmak üzere birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Ancak ortaya çıkan ortak şikayet yorgun ve mutsuz bir görünüme kavuşulması şeklinde gerçekleşir. Şakak germe bu sorunun giderilmesi için uygulanan etkili yöntemlerden biridir.

  Şakak germe estetiği temel olarak, şakakta bulunan kaşın sadece dış köşesinin ya da kuyruk kısmının kaldırıldığı bir prosedürdür. Kaşın orta kısmında ya da alın bölgesinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Ayrıca yanak dokularını kaldırmaya ve gözlerin köşesindeki sarkmayı hafifletmeye yardımcı olma etkisine de sahiptir.

  Alın Çizgileri Nedir? Neden Oluşur?

  İki kaşın arasındaki ve burnun üzerindeki diğer bir deyişle alındaki bölge “glabella” olarak adlandırılır. Mimik yapıldığında alın bölgesindeki kaslar bu bölgenin hareketine neden olur. Zaman içerisinde yüz şeklinize, cilt gerginliğinize ve belirli mimikleri hangi sıklıkta tekrarladığınıza bağlı olarak bu bölgede dalgalı çizgiler gibi görünen kırışıklıklar gelişebilir.

  Bu kırışıklıklar glabellar çizgiler ya da alın çizgileri olarak adlandırılır. Glabellar çizgiler alın boyunca uzanan yatay girintiler şeklinde

  Alın Çizgileri Nedir

  tanımlanabilir. Kaş çatma çizgileri adı verilen bir başka kırışıklık kategorisi ile kesişebilirler. Kaş çatma çizgileri tipik olarak gözlerin arasında dikey olarak oluşan çizgilerdir. Alın çizgileri ise kaşların üzerinde görünür ve yatay nitelik taşır.

  İnsan yüzü, iletişim kurulan kişilere duyguların iletilebilmesi için tasarlanmıştır. Gözleri kısmak ya da kaşları kaldırmak da insanların kendilerini ifade etmelerini sağlayan etkili araçlardır. Ancak yaş almaya bağlı olarak insan cildi gevşer, yüzün yapısını oluşturan kolajen bağları etkisini yitirmeye başlar.

  Bu durumda yüzle yapılan ve tekrarlanan hareketler cilt dokusunu ve şeklini değiştirir. Böylece sarkmış ve kırışmış görünen bir ciltle karşı karşıya kalınabilir. Örneğin sık sık kaşlarını çatan kişilerde alın çizgileri daha hızlı oluşabilir ve daha belirgin bir görünüme sahip olabilir.

  Alın bölgesindeki çizgilere ve kırışıklıklara frontalis kasının alın bölgesindeki hareketi neden olur. Kaşlar kaldırıldığında bu kas kasılır. Frontalis kasının kasılması, alın derisini yukarı çeker ve alın bölgesinde çizgiler şeklinde belirginleşen kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Bununla birlikte yaş almaya bağlı olarak ciltte meydana gelen elastikiyet kaybı, genetik etkenler ve güneş ışınlarına fazla maruziyet de alın çizgileri oluşumunda etkili olan faktörlerdir.

  Alın Çizgileri Engellenebilir mi?

  Yaşlanmanın etkilerinin tamamen yok edilmesi mümkün olmadığından alın çizgilerinden tamamen kurtulmak da zor olabilir. Ancak alın çizgilerinin daha az fark edilebilir hale gelmesini sağlayacak bazı önlemler alınabilir. Yaş almayı yavaşlatmanın ve alın çizgilerini önlemenin en etkili yolu sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesidir.

  Sağlıklı ve dengeli beslenme, güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınma, düzenli olarak egzersiz yapma ve stresi yönetebilme hem cildi hem de vücudun geri kalanını sağlıklı tutmayı sağlayacak en etkili yöntemler olarak kabul edilirler. Alın çizgilerinin önlenmesinden ziyade oluşumunun geciktirilmesi adına da belli önlemlerin alınabileceği ifade edilir.

  Alın çizgileri çok fazla derinleşmeden mezoterapi gibi ameliyatsız uygulamalar ile yüz gençleştirme işlemlerine başvurulması fayda sağlayan seçimler olarak ön plana çıkabilir.

  Alın Çizgileri Engellenebilir mi

  Kimler Alın Germe Yaptırmalı?

  Alın germe estetiği ameliyatı genellikle 40 yaşının üzerindeki kişilere uygulanır. Ancak yapısal ya da genetik faktörlerin etkisiyle bazen daha erken yaşlarda da alın germe ameliyatı yapılması söz konusu olabilir.

  Alın bölgesinde derin çizgilenmeler, şakak bölgesinde ve kaşlarında düşme meydana gelen kişiler alın germe estetiği için uygun bir aday olabilirler. Ayrıca kişinin genel sağlık durumunun iyi olması ve ameliyata engel bir durumunun olmaması gerekmektedir.

  Kimler Alın Germe Yaptırmalı

  Nasıl Yapılır?

  Alın germe estetiği yapılacak olan hasta özelinde yapılan değerlendirmeler sonucunda estetik cerrah, hangi yaklaşımın hastanın kozmetik hedeflerine ulaşması noktasında daha etkili olacağını belirler. Buna göre klasik alın germe ya da endoskopik alın germe yöntemi uygulanabilir.

  Klasik alın germe yönteminde operasyona başlanmadan önce saçlar lastik bantlarla kesi hattının her iki tarafına bantlanır. Bu yöntemde

  Alın Germe Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır

  saçların tıraş edilmesi gerekmese de doğrudan kesi hattının üzerinde büyüyen saçların kesilmesine ihtiyaç duyulabilir.

  Genellikle koronal kesi kullanılır. Kulak hizasından başlayan koronal kesi başın diğer tarafından aşağı doğru inen kulaklık benzeri bir görünüm oluşturur. Kesi çoğunlukla saç çizgisinin oldukça arkasından yapıldığı için görünen bir iz kalmaz. Saç çizgisi yüksekse ya da saç çizgisi gerilemesine bağlı olarak alın bölgesinde kelleşme varsa alnın daha açık bir görünüm almasını engellemek için kesi hemen saç çizgisine yerleştirilebilir.

  Bu nedenle saçları dökülen ya da kelik sorunu yaşayan kişilerde bazen kafatası kemiklerinin doğal yapısını izleyen bir orta kafa derisi insizyonu önerilebilir. Kellik ya da saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde kafa derisinin ortasına yapılan kesi kafatasındaki iki kemiğin doğal bileşimini izlediğinden daha az dikkat çekici olur.

  Saçların alnı kapatması ile bu tür yara izlerinin çoğu belirginliğini yitirir. Saç stilleri kesi izlerini kapatmaya uygun olmayan erkek hastalarda yara izinin gizlenmesi için özel planlamalar yapılması gerekebilir.

  Yapılan kesinin ardından alın derisi dikkatlice kaldırılır. Böylece alttaki doku çıkarılabilir,  alın bölgesinde çizgilere ve kaşların aşağı doğru düşmesine neden olan alın kasları tahrip edilebilir. Kaşlar kaldırılıp fazla derinin kesilmesiyle daha pürüzsüz ve genç bir görünüm elde edilebilir. Ardından dikişlerle ya da klipslerle kesi kapatılır.

  Endoskopik alın germe yöntemi tipik olarak geleneksel alın germe yöntemi ile aynı hazırlık aşamalarını gerektirir. Bu yöntemin farkı uzun koronal kesi yapılmamasıdır. Bunun yerine sağ şakak, sol şakak, alnın sol üst ve sağ üst kısımlarında birer küçük kesi yapılır. Monitöre bağlı kalem benzeri bir kamera olan endoskop, kesilerden birine sokulur. Bu sayede cerrah deri altındaki kasları ve dokuları oldukça net bir şekilde görebilir.

  Farklı bir kesiden yerleştirilen bir diğer aletle alın derisi kaldırılır. Pürüzsüz bir görünüm elde edilmek için kaslar ve alttaki dokular çıkarılır ya da gerekli değişiklikler yapılır. Bu esnada kaslar cilt yüzeyinin altındaki dikişlerle ya da saç çizgisinin arkasına yerleştirilen geçici sabitleme vidaları ile kaldırılabilir. Ve daha yüksek pozisyonlarına sabitlenebilir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kesiler kapatılarak operasyon tamamlanır.

  Şakak Germe Ameliyatının Avantajları

  Şakak germe estetiği ameliyatı sonucunda sıkı ve genç bir görünüme kavuşulur. Kaşların yukarı kaldırıldığı, alın ve kaş arası bölgedeki çizgilerin ve kırışıklıkların giderildiği bu ameliyat ile yaş almaya bağlı olarak meydana gelen deformasyonların giderilmesi mümkündür. Böylece kişinin yüzündeki yorgun ve mutsuz ifade yerini canlı ve dinç bir görünüme bırakır. Fakat doğal yaşlanma süreci engellenemez.

   

  Klasik Alın Germe Yönteminin Avantajları

  Bu yöntemde tüm alın bölgesi, alttaki kaslar ve doku ile birlikte manuel olarak kaldırılır, fazla deri çıkarılır. Bu sayede yalnızca kaş bölgesini yukarı çekmekle kalmaz ve alın bölgesi de düzleştirilir. Alın çizgilerinin derinleştiği ve deri bolluğunun çok dikkat çekici bir hal aldığı daha ileri yaşlardaki hastalarda alından bir miktar deri çıkarılması gerektiği için klasik alın germe yöntemi oldukça etkilidir.

  Kasların ve dokunun kaldırılması, fazla derinin alınması ile alın çizgileri düzleşir, sarkmalar giderilir. Böylece genç bir görünüm elde edilmiş olur.

   

  Klasik Alın Germe Yönteminin Dezavantajları

  Klasik alın germe yönteminin uygulanabilmesi için saçlı derinin yer aldığı bölgede boydan boya uzunca bir kesi yapılmasına ihtiyaç duyulur. Normal koşullarda kesi izi saçlı derinin içerisinde gizlendiğinden gözle görülmez. Ancak erkeklere uygulanan klasik alın germe ameliyatından sonra uygulama bölgesinde saç dökülmesi olursa ameliyat izi gözle görülür bir hal alabilir.

  Klasik Alın Germe Yönteminin Avantajları
   
   

  Normal Hayata Dönüş

  Operasyondan sonra bir ya da iki gün içerisinde hastalar ayağa kalkmış olsalar dahi en azından bir haftayı dinlenmelerine ayırmaları gerekir. Bandajlar çıkarılır çıkarılmaz bazı durumlarda ise operasyondan iki gün sonra saçların şampuanlayıp yıkanması mümkündür. Genellikle 7-10 gün içerisinde işe ve sosyal hayata dönülebilir. Bu süre endoskopik alın germe estetiği yaptıran kişilerde biraz daha kısa olabilir.

  Doktorun tavsiyesine göre genellikle birkaç hafta boyunca jogging, ağır egzersiz, cinsel ilişki ya da kan basıncının artmasına neden olabilecek aktiviteler kısıtlanmalıdır. Birkaç ay süreyle ısıya ya da güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınmaması konusunda dikkatli olunmalıdır.

  İyileşme Süreci

  Klasik alın germe estetiği ameliyatı geçiren hastalar ile endoskopik alın germe ameliyatı geçiren hastaların iyileşme süreci farklı gelişebilir. Klasik alın germe yöntemi kullanılan hastalar, kesi çevresinde bir miktar uyuşma ve geçici rahatsızlık hissi yaşayabilirler.

  Bu durum doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla giderilebilen bir durumdur. Baş ağrısına yatkın hastalarda koruyucu bir önlem olarak ameliyat esnasında daha uzun etkili lokal anestezi kullanılması söz konusu olabilir.

  Operasyondan sonra oluşabilecek şişliklerin azaltılması için ameliyatın ardından iki üç gün kadar baş yüksekte tutulmalıdır. Şişlik yanakları ve gözleri etkileyebilecek şekilde oluşabilir. Ancak bu durum bir hafta içerisinde kendiliğinden düzelir.

  Sinirlerdeki iyileşme ile birlikte kafa derisinin üst kısmındaki hissizlik yerini kaşıntıya bırakabilir. Bu hislerin tamamen ortadan kalkması hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte altı ayı bulabilir. Kesi çevresinde bulunan saçların bir kısmında dökülme ya da geçici bir süre için incelme gözlemlenebilir. Normal saç büyümesi genellikle birkaç hafta içerisinde devam eder.

  Endoskopik alın germe yöntemi kullanılan hastalar bir miktar uyuşma, kesi yerinde rahatsızlık hissi ve hafif şişlik ile karşı karşıya kalabilirler. Kesi yeri ağrısı genellikle minimum düzeyde olup gerekli durumlarda ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

  Kaşıntı hissi genellikle endoskopik alın germe yöntemi kullanılan hastalarda daha azdır. Alın germe ameliyatından sonra oluşan gözle görülür belirtiler yaklaşık üç hafta içerisinde tamamen kaybolur.

  Ameliyatsız Yöntemler Var mı?

  Alın germe estetiği yaptırmak isteyen kişilere uygun olmaları durumunda medikal prosedürler uygulanması ve cerrahi prosedür olmadan sonuç alınması mümkün olabilmektedir. Alın germe için kullanılan medikal estetik prosedürlerin başında enjeksiyon gelir. Enjeksiyon kaşlar arasındaki çizgileri giderir ve kaşları kaldırır.

  Enjeksiyon kasları gevşeterek cildin daha pürüzsüz bir hale gelmesini ve kaşlar arasındaki çizgilerin giderilmesini sağlar. Kasların

  Ameliyatsız Yöntemler Var mı

  gevşemelerine yardımcı olmak için kaşların uç kısımlarına da ilave enjeksiyonlar yapılabilir. Böylece alın kasları bu bölgeyi de yukarı kaldırmış olur.

  Elde edilecek etki yaşa ve gevşemiş olan kasları yukarı kaldırmak için aktif kalan kasların gücüne bağlı olarak değişir. Enjeksiyon kaşlar arasındaki inatçı kaş çizgilerinin ve derin kırışıklıkların ameliyatsız olarak giderilmesini sağlar.

  Alın germe amacına yönelik uygulanan bir diğer tedavi dolgu yöntemidir. Alın çizgilerinin olduğu bölgeye lokal anestezi altında hyaluronik asit enjekte edilir. Çok ince uçlu iğnelerle yapılan enjeksiyonda doğrudan kırışıklıkların içerisine hyaluronik asit ya da kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ kullanılabilir. Bu sayede bölgede pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi mümkündür. Fraksiyonel lazer, ultherapy ve iple alın germe de ameliyatsız alın germe yöntemleri arasında sayılabilir.

  İple alın germe yönteminde müdahale edilecek olan yerlerin ve kullanılacak olan medikal ip çeşidinin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Tedavinin uygulanacağı yerler belirlendikten sonra minik iğneler koyularak alın boyunca cilt altına ipler yerleştirilir. İpler yerleştirilince iğneler çıkarılmaktadır.

  Yerleştirilmiş olan ipler sayesinde alın bölgesindeki deri esneme özelliği kazanır ve yeniden yapılandırılır. Yaş almaya bağlı olarak cildin üretemediği kolajenin yeniden üretilmesini amaçlayan bu yöntem oldukça etkili ve iz bırakmayan bir prosedür olarak ön plana çıkar.

  Enjeksiyon ile Şakak Germe

  Enjeksiyon şakak germede uygulanan cerrahi olmayan yöntemlerden biridir. Enjeksiyon ile hem alındaki hem üst yüz bölgesinde oluşan kırışıklıklar ve düşüklükler giderilebilir. Bu sayede yer çekiminin etkisine bağlı olarak meydana gelen çizgilerle doku ve kasların bozulan dengelerinin de giderilmesi söz konusu olabilir.

  Kısa sürede tamamlanan üstelik ağrısız ve acısız bir işlem olan enjeksiyon sırasında çok derinleşmemiş çizgiler ve çukurluklar uygulama sonunda kendilerini toparlamaya başlar. Kaşların daha yukarıda bir görünüm alması sağlanır.

  Enjeksiyon belirli süreyle kalıcılığını koruyan bir işlem olduğundan düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Bunun sonucunda alın  ve şakak bölgesinde elde edilen düzgün kırışıksız görünüm ile kaşların kalkık görünümünün kalıcılığının korunması mümkün olur.

  Enjeksiyon ile Sakak Germe

  Şakak Germe Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

  Şakak germe ameliyatı fiyatları hastanın ihtiyaçlarına, uygulanacak olan tedavinin kapsamına, kullanılacak olan operasyon tekniğine, hangi tür anestezi  uygulanacağına, cerrahın deneyimine, hastanenin ücretlendirme politikasına ve bunlar gibi bazı faktörlere göre belirlenir.

  Bu nedenle sabit bir fiyat bilgisi verilmesi mümkün değildir. Şakak germe ameliyatı olmak isteyen kişi muayene edildikten sonra bir fiyatlama bilgisi verilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

   

  Alın Germe Estetiği İle Hangi Ameliyatlar Kombine Edilebilir?

  Alın germe estetiği genellikle kaş kaldırma, yüz germe ya da blefaroplasti yani göz kapağı estetiği ile kombine edilir. Özellikle üst göz kapaklarında belirgin bir deri sarkması varsa blefaroplasti ile kombine edilmesi durumuna sıklıkla rastlanır. Ancak bazı hastaların üst göz kapağındaki sarkmaların yalnızca alın germe estetiği ile giderilebilmesi de söz konusu olabilmektedir.  Alın germe estetiği blefaroplasti haricinde diğer yüz estetiği operasyonları ile de kombine edilebilmektedir.

   

  Endoskopik Şakak Germe Yapılır mı?

  Alın germe ve şakak germe ameliyatları alındaki derinleşmiş çizgilerle kırışıklıkların giderilmesi ve aşağı doğru düşmüş kaşların yukarı kaldırılması amacına yönelik olarak yapılan estetik ameliyatlardır.

  Şakak bölgesindeki fazlalığın giderilmesi ihtiyacının olduğu durumlarda eğer alınması gereken deri miktarı çok fazla değilse endoskopik şakak germe yöntemi uygulanabilmektedir. Böylece boydan boya bir kesi yerine 4 ya da 5 küçük kesi ile ameliyatın tamamlanması mümkün olmaktadır.

   

  Endoskopik Şakak Germe Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Kısa sürede tamamlanabilen endoskopik şakak germe ameliyatında komplikasyonlar daha az olduğu gibi kesi izleri de çok daha küçüktür. Gözle görülemeyecek boyutlarda olan kesi izleri operasyon sonrası yara izi kalmaması açısından önemli bir avantajdır.

  Ayrıca endoskopik şakak germe ameliyatında iyileşme süresi klasik alın germe ameliyatına göre çok daha kısadır. Bu noktada önemli olan operasyonun seçilmiş hastalara yani endoskopik şakak germe ile kozmetik kaygıları giderilebilecek kişilere uygulanmasıdır.

   

  İple Alın Germe Yapılır mı?

  Evet, iple alın germe lokal anestezi altında uygulanan etkili bir cilt germe yöntemidir. İnce uçlu iğnelerin yardımıyla medikal ipler cilt altına yerleştirilir. İpler temelde yaş almaya bağlı olarak üretimi azalan kolajenin yeniden üretilmesini teşvik etmeyi amaçlar.

  Yöntemin uygulanması ile birlikte cildin ve cilt altı dokularının yeniden yapılandırıldığı yöntemde sorun olan bölgelere yerleştirilen ipler liftin etkisi oluştururlar. Böylece bir reaksiyon yaratırlar. Biyolojik fibroblast, elastin ve kolajen üretmeye başlarlar.

   

  Alın Germe Sonrası Sigara Kullanımı

  Tüm cerrahi operasyonlardan sonra olduğu gibi alın germe ameliyatından sonra da en azından doktorun belirlemiş olduğu süre boyunca sigara kullanımı önerilmez. Sigara yaraların iyileşmesini geciktirici özelliği nedeniyle iyileşme sürecinin daha uzun sürmesine yol açabilmektedir. Ayrıca sigara içen kişilerin operasyon sırasında ve sonrasında nadir olmakla birlikte karşılaşılabilen büyük komplikasyonlara karşı daha fazla risk altında olduğu bilinmektedir.

   

  Alın Germe Sonrası Banyo

  Normal şartlar altında ameliyattan sonraki ikinci günden itibaren banyo yapılabilir. Ancak süreç kişi özelinde farklı seyredebileceğinden doktorun yönlendirmelerine göre hareket edilmelidir.