Biz Sizi Arayalım!

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

  Sakal Ekimi

  Sakal, birçok erkek için yüzdeki estetik görünümün sağlanmasında önemli bir aksesuar. Genetik faktörler, hastalıklar, ilaç kullanımı, çevresel faktörler, sonradan yaşanan kazalar gibi sebeplerden ötürü istediğiniz sakallara sahip olamayabilirsiniz. Sakallarınızda başlayan dökülmeler ilerleyen zamanlarda seyrelme, açıklık, yara izi gibi sonuçlar doğurabilir.

  Sakal ekimi son yıllarda erkekler tarafından en çok tercih edilen ve çok büyük bir talep gören estetik uygulamalardan biridir. Sakal ve bıyık bölgelerinde çeşitli nedenlerle meydana gelen seyrelmiş ya da sakalsız görüntünün ortadan kaldırılması amacıyla yapılan sakal ekimi, vücuttaki uygun başka bir bölgeden alınan kıl köklerinin problemli bölgelere nakledilmesi ile gerçekleşir.

  Sakallarınızda seyreklik ya da açıklık olması herhangi bir sağlık sorununun habercisi değildir. Ancak estetik açıdan sakalına önem veren erkeklerde sakal dökülmesi özgüven problemine neden olurken, depresyon gibi önemli psikolojik sonuçlara bile neden olabilir. Sakallarında dökülme yaşayan erkeklerin başvurduğu ilk yöntem evde doğal bitkilerle hazırlanan kürlerdir.

  Ancak her ne kadar düzenli sakal bakımı yapılsa da evde kendi uyguladığınız yöntemler ile açıklık olan bölgeye çoktan dökülmüş olan sakallarınızı geri getirmeniz mümkün değildir. Günümüzde saç ekim merkezlerinde yapılan sakal ekimi uygulaması ile dökülmüş olan sakallarınıza tekrardan kavuşabilirsiniz.

   
  Sakal ekimi teknikleri nelerdir?
   

  Sakal Ekimi Fiyatları

  Sakal ekimi fiyat seviyeleri büyük merak duyulan konulardan biridir. Ancak bu yöntemde uygulanan fiyatlar için sabit bir bilgi vermek mümkün değildir. Hangi tekniğin uygulanacağı ya da uygulama esnasında ne miktarda ekim yapılacağı gibi pek çok farklı etken fiyatların değişkenlik göstermesine neden olur. Dolayısıyla sakal ekimi ücreti ile ilgili tek bir fiyat vermek mümkün değildir.

   

  Sakal Ekimi Teknikleri

  Erkekler tarafından tercih edilen bu yöntem için uygulanabilecek farklı teknikler olduğunu söylemek mümkündür. Eğer sakal ekimi tekniklerinden herhangi birini tercih etmek istiyorsanız bir uzman ile görüşmeniz gerekir. Sizin için en uygun tekniğin hangisi olduğuna ancak uygulamayı gerçekleştirecek uzman karar verebilir. Kullanılan tekniklere dair kısa bilgilendirmelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

   
   

  DHI Sakal Ekimi

  Son yıllarda ön plana çıkan sakal ekim tekniklerinden biri olan DHI sakal ekimi, iğneler ile kıl köklerinin çıkarılması ve ardından sakal ekim kalemi olarak bilinen bir ekipman yardımı ile ekim işleminin gerçekleştirilmesidir. Direkt olarak kalem ile yön veren bir uygulama olması herhangi bir komplikasyon meydana gelme riskinin minimum seviyede olmasını sağlar.

   

  FUT Sakal Ekimi

  FUT yöntemi ile sakal ekimi daha az tercih edilen bir yöntemdir. İz bırakabilen bir yöntem olması nedeniyle istenilen sonuca ulaşmak daha zordur. Ayrıca doğal görünüm sağlamaması da hastaların alternatif yöntemlere yönelmesine sebep olabilir.

   

  FUE Sakal Ekimi

  Kendine ait farklı tekniklere sahip olan FUE sakal ekimi sırasında saç, kaş, sakal gibi kıl köklerinin deri altından alınması sağlanır. Bu teknik esnasında hangi bölgenin tercih edilmesinin daha doğru olacağı uzman tarafından karar verilmesi gereken bir konudur. Doğal bir görüntü yaratıyor olması sebebiyle yaygın olarak tercih edilir.

   

  Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

  Bu soruya uygulanacak olan yöntem ve tekniğe göre değişen cevaplar vermek mümkündür. Ancak temelde uygulama öncesinde hastaya bir takım testler gerçekleştirilir ve böylelikle uygulama için uygun olup olmadığına dair analiz yapılır. Kıl kökleri, sağlıklı oldukları bir noktadan çeşitli miktarlarda alınır ve uygulama bölgesine yerleştirilir. Bu uygulama esnasında teknik göz önünde bulundurularak farklı işlemler de gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi sonrası hastalar istedikleri gür ve sağlıklı sakal görüntüsüne sahip olur.

  Sakal ekimi yapılırken, aynı saç ekiminde olduğu gibi vücudun herhangi bir bölgesinden kaliteli kıl kökleri alınır ve sakalınızda açıklık olan bölgeye nakledilir. İşlem sırasında önemli olan nokta açıklık olan bölgeye ekilecek kıl köklerinin olabildiğince sakal bölgesinden alınmasıdır.

  Özellikle boyun kısmı, nakil için en kaliteli greftlere sahip olması nedeniyle en ideal donör bölge kabul edilir. Ayrıca sakal bölgesinden alınan grefterin belirlenen bölgeye ekilmesi ile en doğal görünüm elde edilecektir. Sakal bölgesinde yeterli miktarda kaliteli kıl kökü olmadığı durumlarda donör bölge ense olarak belirlenebilir.

  Greftler seçilirken tekli kıl kökleri olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü sakal bölgesinde daima tekli kıl kökleri bulunur. Bu nedenle birden fazla kök kullanılırsa yapay bir görüntü elde edilir. Kıl kökleri dışarıda bekletilirse oksijensiz kalacağından işlevlerini yitirir. Kaliteli greftler belirlenip çıkarıldıktan sonra saç ekimi işleminden farklı olarak hiç bekletilmeden ekim yapılması gerekir.

  Sakal ekimi sırasında nakledilen kıl köklerinin, bölgedeki diğer kıllarla aynı yönde ve aynı açıda ekilmesi gerekmektedir. Ekim açısı ve yönü en doğal sonucu elde etmek için önemlidir.
  İşlem sırasında kesici aletler kullanılmadığı için ekim sonrası kıl köklerinde çukurluk oluşmaz.

  Ne Kadar Sakal Ekimi Yapılır?

  Sakal ektirme işlemi esnasında hastanın istediği sıklık ve tıbbi durumuna göre değişen miktarlarda ekim yapılır. Bu miktarın belirlenmesinde kıl yoğunluğu ve kalitesi önem taşır. Uygulama esnasında ne kadarlık bir ekimin yapıldığı, iyileşme süresi ve uygulama sonrasında nasıl bir görüntüye sahip olunacağı üzerinde direkt olarak belirleyicidir.

  Kalıtsal faktörler, kılları çıkış yönü ve açısı, kıl köklerinin kalitesi, kılların rengini belirleyen pigmentler gibi faktörler sakal ekiminin doğru yapılması için önem taşıyor. Bu nedenle sakal ekiminin yoğunluğuna ve doğru ekim bölgesinin belirlenmesine doktorunuzun analizleri doğrultusunda karar veriliyor.

   

  Sakal Ekimi Ne Kadar Sürer?

  Görünümünü iyileştirmek isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilen bu popüler yöntemde işleminin ne kadar süreceği uygulama yapılacak bölgenin yüzey alanına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bununla birlikte işlemin ortalama 5 saat sürdüğü söylenebilir.

  Sakal Ekimi Öncesi ve Sonrası

  Sakal ekimi öncesi ve sonrası hasta tarafından dikkat edilmesi gereken çeşitli etkenler bulunur. Uygulama öncesinde herhangi bir ürün kullanıp kullanmaması gerektiği uzman tarafından dile getirilir. Uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken konular da mutlaka işlemi gerçekleştiren uzman tarafından hastaya aktarılmalıdır.

   
   

  Sakal Ekimi Sonrası İlk Tıraş

  Ekim işleminin yapılması sonrası ilk tıraş için mutlaka uzmana danışmak ve onun uygun gördüğü süreleri gözetmek gerekir. Uzmanın belirttiği süre boyunca uygulama yapılan bölgenin yıkanmaması ve kozmetik ürün kullanılmaması önemlidir. Gereken zaman geçtikten sonra dahi tıraş esnasında derinin hassas olduğunu unutmamak gerekir.

   
   

  Sakal Ekimi Sonrası Bakım

  Sakal ekimi iyileşme süreci esnasında dikkat edilmesi gereken farklı konular bulunur. Bunların başında ise bakım gelir. Yeni kıl köklerinin hasar görmemesi ve bakteri oluşumunun engellenmesi adına yalnızca uzman tarafından önerilen ilaçların ve kremlerin kullanılması gerekir. Uygulama sonrası kızarıklık ve kabuklanma olabilir. Operasyon sonrasında birkaç gün içinde bu görüntü ortadan kalkacaktır.

   

  Sakal Ekimi Sonuçları

  Sakal ekimi sonuçları erkek hastaları memnun edecek seviyede olduğu için tercih edilen bir estetik uygulamadır. Bu uygulama sayesinde hastalar istedikleri sağlıklı ve gür sakal görüntüsüne sahip olur.

   

  Sakal Ekimi İyileşme Süreci

  Sakal ekimi sonrası iyileşme süreci esnasında yüze fiziksel temastan kaçınmak gerekir. Yalnızca uzman tarafından uygun görülen ürünler ile bakım yapılması gerekir. Bunun yanı sıra özellikle uygulama yapıldıktan sonra oluşabilecek kızarıklıklara dokunulmaması, kabukların koparılmaması gerekir. Bunlar zamanla kendiliğinden geçecektir.

   

  Kimler Sakal Ekimi Yaptırabilir?

  Bu uygulama, birçok farklı sebeple sakal kaybı yaşayan ya da istediği gibi gür bir görüntüye sahip olamayan kişiler tarafından tercih edilebilir. Uygulama öncesi yapılan testler işlem esnasında herhangi bir komplikasyon yaşamamak adına gereklidir. Bu tetkiklerde herhangi bir problem ile karşılaşılmazsa sakal ekimi yapılabilir.

   
   
   

  Sakal Ekimi Sonrası İz Kalır mı?

  Sakal ekimi işleminden sonra kızarıklık, kan izleri ve kabuklanmaların oluşması son derece normaldir. Sakal ekimi mutlaka bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi gereken ve titizlikle uygulanan bir operasyondur. İz kalıp kalmaması kullanılan tekniğe göre farklılık gösterebilir. Günümüzde kullanılan son teknoloji cihazlar ve en güncel ekim yöntemi olan FUE tekniği sayesinde işlem sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

  Sakal ekimi sonrası iz kalır mı
   

  Ekilen Sakallar Ne Zaman Çıkar?

  Sakal ekimi yapıldıktan sonra ilk 15 gün içerisinde sakallarınızda dökülmeler meydana gelecektir. Ekilen sakallarım dökülüyor şekilde bir düşünceye kapılmamalı, dökülenlerin sadece kırılan kıllar olduğunu bilmelisiniz. Ekilen kıl köklerinin belirginleşmeye başlaması en az 4 ayı bulur. 8. ayın sonunda ekilen kıl köklerinin yaklaşık %60-70’i çıkar. 1 senenin sonunda kıl kökleriniz çıkmış ve sakallarınız uzamış olur.

  Ekilen sakallar ne zaman çıkar
   
   

  Sakal Ekimi ile Sakal Bölgesini Şekillendirmek Mümkün Müdür?

  Sakal ekimi işlemi sadece dökülme sonucunda açılma ve seyrelme görülen bölgeleri doldurmak için yapılan bir operasyon değil. Aynı zamanda dağınık olan ve yer yer aralıklar görülen bölgelere de ekim yapılabiliyor. Bu sayede estetik olarak dağınık bir görünüme neden olan kıl kökleri alınıyor ve boşluklara ekim yapılıyor.

  Sakal ekimi ile sakal bölgesini şekillendirmek mümkün müdür